KARMSTOLAR, ett par, Baltikum, 1800-talets första.

Mahogny och lövträ. Skuren dekor, armlän med dekor av ymnighetshorn. Ryggbricka med skuren dekor. Fast stoppad sits. Svängda ben. Sitthöjd ca 45 cm.

Repor och märken. Lagningar. Torrsprickor. Klädsel med slitage. Smärre fanerskador.

Utropspris
4 000 SEK