KARMSTOL, gustaviansk, Stockholmsarbete 1700-talets slut.

Framskrapad och förbättrad originalfärg. Fast stoppad sits, rak rygg, hörnen med rosettanfanger, svarvade ben med kannelyrer. Bredd 62 cm, djup 52 cm, Rygghöjd 93 cm, sitthöjd 43 cm.

Renoverad. Smärre slitage.

Utropspris
1 500 EUR