CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Pedro", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1940-talets mitt.
Hiort Tutote Puunveisto. Ben av betsad bok. Klädd med ylletyg. Omklädd 2018. Sitthöjd 42. Bredd 70. Djup 65. Höjd 78 cm.
Smärre slitage. Senare klädsel.