Håkan Wallman, bägare, silver, Landskrona 1722 sannolikt.

Invändigt förgylld. Liv med ägarinitialer och datering 1750. Höjd 11,5, diameter 10 cm. Vikt 189 gram.

Åldersrelaterat slitage. Otydlig signatur. Otydliga stämplar.

Utropspris
6 000 SEK