CHRISTER STRÖMHOLM, gelatinsilverfotografi stämplad Christer Strömholm Estate a tergo.
Man med käpp, bild publicerad i boken "Resa i svartvitt" 1986.
Bildyta/bladstorlek 24,5 x 18 cm.
Pressbild. Oramad.
Obetydlig nagg i bladets yttersta kant. Obetydligt slitage på bildytan.
Anders Jonasons samling. Han var god vän med Strömholm och de gav ut boken "Konsten att vara där" (Norstedts, 1992) tillsammans.
Lasse Söderberg, Christer Strömholm, "Resa i svartvitt", 2013, avbildad.
År 1962 reste poeten Lasse Söderberg och fotografen Christer Strömholm från Paris, där de båda höll till, söderut för att göra ett resereportage från Francos Spanien, tjugofem år efter inbördeskriget. Boken blev inte färdig då, och när den kom ut 2013 hade den, utöver en detaljskarp och rikt illustrerad kartläggning av fattiga provinser, människor och byar, också blivit ett personligt vänporträtt av Christer Strömholm.
Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.