JOHAN LINDGREN, karmstol, gustaviansk, signerad ILG, sent 1700-tal.
Målad. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Skuren dekor. Sitthöjd ca 41 cm.
Slitage. Senare målning. Renoverad. Förstärkningar.