ARNE VODDER, skrivbord, sideboard samt skrivstol, Sibast Furniture, Danmark, 1970-tal.
Skrivbord fanerat med palisander, sex lådor. Längd 200, bredd 94, höjd 72,5 cm. Sideboard fanerat med palisander, två skjutbara jalusiedörrar med bakomliggande lådor samt hyllplan. Längd 159, bredd 45,5, höjd 64,5 cm. Skrivstol Nr 444, benställning av aluminium och palisander. Fast stoppad rygg och sits, klädsel av skinn. Snurrbar. På hjul. Höj- och sänkbar. Sitthöjd ca 47 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fanerskador. Sideboard med defekt lås, avbruten nyckel i lås. Skrivstol med hårt slitage, hål och bristningar.