EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, ett par, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1930/40-tal.
Vitglaserade. Underfaten med svart glasyr. Diameter 12, höjd 11 cm.
Smärre slitage. Fat med smärre nagg. Märken.