ERIK HÖGLUND, ljuskrona, Boda, 1900-talets andra hälft.

Stomme i smidesjärn med sex ljusarmar. Optikblåsta stomglas och gjutna kläppar i bärnstensfärgat respektive klart glas. Tre förlängningsstavar à 17 cm. Diameter 46 cm, höjd 43 cm.

Ställvis bruksslitage.

Utropspris
2 500 SEK