ERIK HÖGLUND, ljuskrona, Boda, 1900-talets andra hälft.
Stomme i smidesjärn med sex ljusarmar. Optikblåsta stomglas och gjutna kläppar i bärnstensfärgat respektive klart glas. Tre förlängningsstavar à 17 cm. Diameter 46 cm, höjd 43 cm.
Ställvis bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.