OTTO KORHONEN, RESTAURANGSTOLAR, 4 st, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B.
Svart målad faner och svart konstläder klädsel. Bredd 60 cm. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 70 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador. Senare bemålning.
Turun Sanomat fastigheten.
Formgivna 1928.