CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, kärlskåp, "Näyttely-astiakaappi", HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.
Teakfaner. Bakom tre skjutdörrar hyllor och draglådor samt i mitten barinredning med svarta glashyllor och bakvägg i spegelglas. Längd 170 cm, djup 42 cm, höjd 130 cm.
Fläckar. Märken. Slitage. Senare bakstycke.