BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Eva", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1966.

Stomme av skiktlimmad bok. Sits och rygg av flätad sadelgjord. Brännstämplade. Sitthöjd ca 38 cm, rygghöjd 83 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, ställvis hårdare. Fläckar.

Utropspris
5 000 SEK