GUNNAR ANDER, takljusstakar, ett par, Ystad Metall, 1900-talets andra hälft.
Smide med fyra prismor i färgat glas. Höjd 30 cm. Total höjd med smideslänkar ca 90 cm.
Bruksslitage.
Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.