BORDSLAMPA, empirestil, förgylld och patinerad brons, 1800-talets andra hälft.

Dekor av bevingad kvinnofigur. På rund fot med dekor av fyra örnar. Total höjd 80 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Något instabil.

Utropspris
12 000 SEK