BYRÅ, av Friedrich Kruus (mästare i Stockholm 1746-1765). Rokoko.

Fanerad med olika träslag. Röd stenskiva. Förgyllda bronsbeslag. Signerad. Bredd 116 cm, djup 62 cm, höjd 82 cm.

Ställvis smärre skador. Senare stenskiva.

Utropspris
2 000 EUR