OTTO SCHULZ, fåtölj, Boet, 1940-tal.
Ben av betsat lövträ. Klädd med textil. Sitthöjd 38. bredd 70. Djup 73. höjd 92 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.
Variant av fåtöljen finns med i Schults tidning Boet från 1930-talet (1939), samt i boken Swedish modern, 2018.