ANTONI TÀPIES, färglitografi, signerad och numrerad 30/75.
"La grande grise", tryckt hos Arte Adrien Maeght, Paris, utgiven av Maeght, Paris. P. 145 x 104 cm.
Ej examinerad ur ram. Bladet med mittveck som brukligt, gulnad.
Galfetti 159.
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.