CARL MAGNUS, diptyk, olja på duk med kollage, signerad och daterad -66.
Figur i grönt, rött och svart mot vit fond. "Hjelmsjöborg". Oramade. Ca 100 x 81 + 100 x 81 cm.
Sedvanligt ytslitage. Ställvis krackelerad. Fläckar. Något vågig duk i hörn. Dekorbortfall, medföljande.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.