BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Slitage, sprickor, nagg, avslag.

Sune Ambrosiani, Pukebergs Glasbruk 1871-1946, Minnesskrift utgiven av styrelsen för AB Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1946, se snarlik modell "krona, dubbelblästrat glas, kröjslad dekor, år 1938" avbildad pl. XLVII.

Klubbat pris
750
66
69
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
4 jul 2019 18:52
750 SEK
4 jul 2019 18:51
700 SEK
4 jul 2019 18:50
650 SEK
4 jul 2019 18:49
600 SEK
4 jul 2019 18:49
550 SEK
4 jul 2019 18:49
500 SEK
4 jul 2019 18:47
450 SEK
3 jul 2019 20:24
400 SEK
3 jul 2019 9:13
350 SEK
2 jul 2019 14:22
300 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60