Design Övrigt
1121676
BÖHLMARKS LAMPVARUFABRIK, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938

Stomme av mässing, totalt nio ljuspunkter i två etage, två blästrade glasskärmar, tillverkade vid Pukebergs glasbruk, diameter 44 cm, total höjd ca 108 cm.

Slitage, sprickor, nagg, avslag.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H143

Sune Ambrosiani, Pukebergs Glasbruk 1871-1946, Minnesskrift utgiven av styrelsen för AB Arvid Böhlmarks lampfabrik, Stockholm 1946, se snarlik modell "krona, dubbelblästrat glas, kröjslad dekor, år 1938" avbildad pl. XLVII.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

700
66
74
Utropspris
7 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
18 jun 12:32
700 SEK
17 jun 14:31
500 SEK
14 jun 9:02
300 SEK