ALVAR AALTO, golvlampa, modell A 810, Valaisinpaja, 1900-talets tredje kvartal.

Vitlackerade lamellskärmar i metall, detaljer i mässing, ben och fotplatta
klädda med svart läder. Två ljuspunkter. Etikettmärkt. Höjd 165 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Bristningar.

Utropspris
12 000 SEK