Målade och bronserade, med skurna och svarvade dekor.
Fast, stoppad sits med resårer, delvis stoppade armlän och rygg.
Stolarnas sitthöjd ca 48-52 cm, bredd 44 cm, höjd 91 cm.
Runt bord, diameter 69, höjd 68 cm.
Gungstolens bredd 62 cm, höjd 83 cm, medernas längd 102 cm.
Slitage. Enstaka fläckar. Senare målning. Märken med färgförlust. Krackelyr i bordsskivan. Ställvis defekta resårer.