KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme av bok. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädda armlän. Sitthöjd 39, bredd 73, höjd 80, djup 70 cm.
Slitage. Fläckar. Märken. Repor. Repor. Repor. Repor. Smutsig och blekt klädsel.