Behandlad teak. Fast stoppad sits och rygg, klädd i mörkt rutig textil. Brickmärkt. Sitthöjd ca 38, djup 52, bredd 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Fläckar. Väldigt nött sits. Något instabil.