Konst Modern svensk konst
1124390
Isaac Grünewald
(1889-1946)
Isaac grÜnewald, signerad isaac och daterad 14.7.19 rungsted, akvarell på papper

ISAAC GRÜNEWALD, signerad Isaac och daterad 14.7.19 Rungsted, akvarell på papper.

Kvinna som syr. 19 x 27,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Direktör Ernst Enna.
Ida La Cour.
Karin Ulla Nittegard, född Ankerbye.
Därefter i arv inom familjen.

Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)70 778 35 71

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
18 000 SEK