OSCAR TÖRNÅ, tusch och svart och brun sepia på papper, signerad Oscar Törnå och daterad 1873.
Strandlandskap med en flicka och hund vid en björk. 18,5 x 17 cm. Originalpassepartout och originalram.
Ej examinerad ur ram.
Friherre Nordenfalk; dennes auktion, 28 november 1885, nr. 187
Törnå reste 1873 till Düsseldorf. Teckningen är antingen utförd i dess omgivningar eller i Sverige innan Törnås avresa.