BYRÅ, barock, 1700-tal.
Målad. Tudelad. Fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 118, djup 61, höjd 116 cm.
Senare målning. Senare beslag. Renoverad och kompletterad med bland annat senare ben och senare lås. Slitage. Torrsprickor. Nyckel saknas.