PIERO FORNASETTI, tallrikar, 6 st, porslin, "Strumenti Musicali", Milano, Italien.
Tryckt dekor av sex olika motiv med musikinstrument i svart, vitt samt kolorerade i färger. Fyra stycken märkta STRUMENTI MUSICALI, 1,4,5,6. Två stycken onumrerade. Alla märkta FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY. Diameter 26-26,5 cm.
En tallrik med nagg. Smärre repor.