SOFFA SAMT KARMSTOLAR, ett par, 1900-talets första hälft.
Förgyllda och bronserade. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Skuren dekor. Krönt av blomsterkorgar. Soffans längd ca 131 cm. Sitthöjd ca 44 cm.