ERIK HÖGLUND, skulptur / vas, glas, Strömbergshyttan, numrerad 78/500, signerad och daterad 1997.

I form av tjur. Polykrom underfång med överfång i klarglas. Märkt "EH 1997 sg. Strömbergshyttan LP-HG-MA [Erik Höglund] 78/500". Höjd ca 28 cm.

Obetydligt ytslitage.

Utropspris
4 000 SEK