OTTO G CARLSUND, akvarell, signerad och daterad 1910 samt OKÄND KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad och daterad 1889?.
Föreställande Otto G Carlsunds mors barndomshem. Dagmått 11,5 x 13 cm respektive 12 x 17,5 cm.
Gulnade. Ej examinerad ur ram. Fläckar.
I arv inom Carlsunds familjen.