BIRGER LJUNGQUIST, olja på pannå, signerad Birger Ljungquist och daterad 1943.
"Modeller i ateljén". 86 x 67 cm.
Birger Ljungquist, Gummesons Konsthall, Konstakademin, Stockholm, november 1944. Nummer 143 i utställningskatalogen som medföljer.
Birger Ljungquist 1894-1965 Minnesutställning, Konstnärshuset, Stockholm, 15 mars-2 april 1969. Nummer 19 i utställningskatalogen som medföljer.