Mörkbetsat trä. Rikt skuren dekor. Front med låda samt skåpdörr. Längd 166 cm. Djup ca 58 cm. Höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage.
Charlottenlunds gård, Ystad.
Svenska slott och herresäten, vid 1900-talets början, Skåne, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 58.
Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne, del II, Charlottenlund, katalognumret avbildat sid 85.