Otto Gripensvärd

(Sverige, 1847-1933)
Otto Gripensvärd
(Sverige, 1847-1933)

OTTO GRIPENSVÄRD, olja på duk, signerad och daterad 1894.

Landskap med kor och mjölkare. 72 x 116 cm.

Ställvis krackelerad. Ställvis slitage.

Fedrik Otto Gripensvärd var en svensk officer, godsägare och konstnär.

Utropspris
800 EUR