EDUARDO CHILLIDA, etsning, 1963, signerad med blyerts och numrerad 14/50.

"Vers la diagonale". Plåtstorlek 17 x 9,9 cm, bladstorlek 43 x 32,9 cm (Chine appliqué/BFK Rives).

Konditionsrapport

Gulnad. Mindre bruna prickar pga rostande järnpartiklar i pappret i kanten.

Proveniens
Bo och Margareta Lindhs samling, Stockholm. Bukowski Auktioner, Vårens Moderna Auktion 2014, Stockholm 578, kat nr 235. Privat samling, Stockholm.
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Amanda Wahrgren

    Amanda Wahrgren
    Specialist modern konst, grafik

    amanda.wahrgren@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 6 000 SEK

    Slutpris

    7 600
    723 EUR
    815 USD

    Budhistorik (23 bud)
    611 feb 11:067600SEK
    711 feb 11:067400SEK
    611 feb 11:067200SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes