GUNNEL NYMAN, glasservis, 7 delar. Notsjö, Finland. Formgivna 1947.
Klart glas, med musch.
Kanna, höjd 18 cm.
Tre glas, höjd 8,5 cm.
Gräddsnäcka, höjd 10 cm.
Sockerskål, diameter 9 cm, höjd 4,5 cm.
Vas, signerad med syrapenna, höjd 11,5 cm.
Smärre slitage. Smärre repor.