Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

GUNNEL NYMAN, glasservis, 7 delar. Notsjö, Finland. Formgivna 1947.

Klart glas, med musch.
Kanna, höjd 18 cm.
Tre glas, höjd 8,5 cm.
Gräddsnäcka, höjd 10 cm.
Sockerskål, diameter 9 cm, höjd 4,5 cm.
Vas, signerad med syrapenna, höjd 11,5 cm.

Smärre slitage. Smärre repor.

Utropspris
400 EUR