SOVRUMS- /HALLMÖBEL, sannolikt Axel Einar Hjorth, troligen "Svea", Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.
Betsad björk. Hurts med tre lådor med handtag i vitmetall. Vridbar spegel på stång i vitmetall. Möbelns längd 115. Bredd 43 cm Höjd 167 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Anlupet glas. Torrsprickor. Skadat glas. Skruvhål på baksida spegel. Nyckel saknas.