EWALD DAHLSKOG, akvarell, signerad och daterad 1928.
Kentaur framför fackelhållare, enligt påskrift "Tändsticksbolagets nybyggnad. V Trädgårdsgatan 15 Stockholm. Skiss till intarsia ing. Kreugers rum" ca 15,5 x 22,5 cm
Ej examinerad ur ram, något gulnad.
Ivar Tengbom ritade på uppdrag av Ivar Kreuger Tändstickspalatset på Västra Trädgårdsgatan i Stockholm på 1920-talet. Resultatet blev magnifikt, med arbeten av bl.a Carl Malmsten, Carl Milles, Ewald Dahlskog i en utsökt Swedish Grace.