Silver Bägare & Skålar
1136305
CARL ADOLF SEIPEL, FRUKTKORG, silver, S:t Petersburg, kontrollmästarstämplad Alexander N. Mitin 1857.

Invändigt förgylld. Brättet och hänkeln dekoreras av vinranka, blad och druvor, fyra fötter med vinbladsfästen.
Längd 33 cm. Vikt 718 g.

Åldersrelaterat slitage. Något böjd fot med smärre bristning.

Nan Jarjis
Nan Jarjis

Utropspris
800 EUR