ALVAR AALTO, HYLLOR, 4 st, modell 112B och 112B-2, Artek 1980-tal.
Lackad björk och björkfaner.
Tre hyllor med två hyllplan var, längd 90 cm, totaldjup inkl väggfäste 29 cm, hyllplanets djup 25 cm, höjd 64 cm.
En hylla med ett plan, längd 90 cm, djup 27 cm, hyllplanets djup 25 cm, höjd 25 cm.
Ställvis omfattande slitage. Fanerskada. Torrsprickor.
Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.