CARLO FORCOLINI, GOLVLAMPA, "Nestore Terra", Artemide, Italien 1980-tal.
Svartlackerat stål, klotformad vikt. Justerbar höjd (på bilden ca 270 cm), stommens höjd 190 cm, roterande l ljusarm längd ca 165 cm, fotplattans diameter 37 cm. Bär tillverkarens etikett. Med dimmer.
Ej funktionstestad. En skruv skadad. Smärre slitage.