RAGNAR JOHANSSON, olja på duk, monogramsignerad RJ.
"Sydländsk marknadsscen". 89 x 116 cm.
Ragnar Johansson var en svensk bildkonstnär och skulptör född i Alunda, Uppsala län. Han studerade för André Lhote och på Académie Julian i Paris. Johansson målade med kraftfulla penseldrag i starka färger.