Betsad furu. Utfällbar skrivklaff med bakaomliggande lådor och skåp. Undertill med fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 96, djup 54, höjd 99 cm.
Renoverad och kompletterad. Smärre skador, lagningar och slitage. Nyckel saknas.