Målade och bronserade. Skuren dekor av blommor och bladställningar. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd 44, bredd 54 cm
Ett bakben med lagat bräckage. Åldersrelaterat slitage.
Tidigare i samlingarna på Christineholm, Sörmland, troligen från Louis de Geers (1759-1830) tid.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Sörmland, avbildade på sid 272.