GÖRAN HONGELL, KARAFF MED 6 WHISKYGLAS, Karhula, 1940-tal.
Slipat, graverat och klart glas med gelbätze-dekoration. Karaffen med silverinfattning, stämplad Kultakeskus Oy, Tavastehus 1942.
Flaskans höjd inkl propp 25 cm.
Glasets höjd ca 10 cm. I etui.
Smärre bruksslitage. Två glas med nagg. Etuiet med smärre skador.