1145778
Sune Lindström
(1906-1989)

SUNE LINDSTRÖM, fällstol, "Sune", Nordiska Kompaniet 1960-tal, proveniens Elias Svedberg

Alm med beslag av mässing, sits och rygg av linneväv. Bredd 60 cm, djup 52 cm, sitthöjd 35-38 cm.

Smärre slitage, linneväv med fläckar.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H137
Proveniens

Elias Svedberg, därefter i arv.

Andreas Siesing, "Svenska Möbler", Atlantis 2015, modellen avbildad sid 222.

Övrigt

Modell Sune/563-071 ur Triva-serien, formgiven år 1962 och tillverkad vid NK's verkstäder i Nyköping.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
4 000
381
429
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
19 jul 21:13
4 000 SEK
19 jul 21:12
3 800 SEK
19 jul 21:11
3 600 SEK
19 jul 21:11
3 400 SEK
19 jul 21:04
3 200 SEK