GOLVLAMPA Ateljé Lyktan 1900-talets andra hälft
Kromad med fem ljuspunkter. Fot av marmor. Höjd ca 220 cm
Ej funktionstestad.
Ateljén Lyktan startades år 1934 i Helsingborg av den unge formgivaren Hans Bergström. Företaget inriktade sig mot lamptillverkning för offentlig miljö, kyrkor och designmedvetna hem. År 1964 tog Anders Pehrson över Ateljé Lyktan och kom att sätta sin personliga prägel på utvecklingen av företaget fram till slutet av 1970-talet. Ett flertal modeller som formgavs under Anders Pehrsons tid har idag blivit klassiker. ”Bumling”, ”Knubbling” och ” Supertube” är några av de mest välkända exemplen. Än idag sprider Ateljé Lyktan ljus till våra hem med sin stilsäkra, rena design.