TAKLAMPA, brons, jugend, tidigt 1900-tal.
Stomme av patinerad brons med skärm av frostat glas. Dekor av lönnlöv. En ljuspunkt. Diameter 35, höjd 80 cm.
Ej funktionstestad, ny el. Obetydliga nagg. Smärre slitage.