KARMSTOL, av Barthélemy Denis Chardon (mästare i Paris 1764), Louis XVI.

Stomme av bok, skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg samt armlän. Signerad B. D. Chardon. Sitthöjd ca 44, höjd 89 cm.

Renoverad. Lagningar. Slitage och smärre skador.

Utropspris
8 000 SEK