Hyllorna är fanerade med teak. Metalldelarna är svartlackerade. 2 hyllplan 208 x 32, 4 hyllplan 167 x 20 cm, 2 skåp 75 x 34, höjd 50 cm. 4 stänger 55 cm långa, 4 stänger/gavlar 190 x 26 cm. 7 +4 mässingsfästen samt mindre fästen medföljer löst, hyllan är omonterad. Nyckel finns.
Märken. Repor. Smärre fanerskador.