Bordspendyl i alabaster och metall, dekoreras av skulptur i patinerad metall, signerad A. Rucho. Urverket märkt "D 86361, Thilble", urtavlan "B. Tax Amsterdam", sockel i alabaster. Totalhöjd 61 cm.
Kandelaberpar i bronserad metallegering på förgyllda träsocklar, båda med dekor av målade vyer och blommor på porslin och fyra ljushållare. Höjd exkl sockel 43 cm.
Åldersrelaterat slitage, färgbortfall, enstaka skador. Ej funktionstestad.